SMSLERİN SONUNDA BULUNAN BTK OPERATÖR KODLARI

Cep telefon kullanıcılarının kandırılarak mağdur edilmesine yol açan, yada sürekli istemediği smsler ile tacize uğramasının önüne geçmek ,yasak olan kumar ve yasa dışı uygulamalara yönlendiren başlıklı SMS'ler için yeni dönem başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) SMS gönderen kişi ya da işletmenin tespit edilebilmesi amacıyla GSM operatörlerine tanıdığı sistemlerini uyumlaştırma süreci başlattı.  Bu amaçla Başlıklı dediğimiz numara yerine isim,firma vb başlık kullanılan smslerden ticari amaç taşıyanların sonlarına BTK tarafından operatör kodu dediğimiz 4 haneli kod koyulmasını zorunlu kıldı. Göndericinin sorumluluğunda olan bu 4 haneli kod ,  eklenmediğinde Bu SMS hesaplarının kapatılması ve ceza uygulamalarının önü açılarak, telefon kullanıcılarının rahatsızlığının giderilmesi hedefleniyor.
KURUMLARA VERİLEN KODLAR 
Ticari amaçlı Başlıklı sms gönderimlerinde ,BTK tarafından tahsis edilen Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodu’nun (B ile başlayan Bxxx yapısındaki kod) eklenmesi zorunlu hale getirilmiştir.

İşletmecilere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından tahsis edilen ve SMS’lerin sonuna eklenmesi gereken dört haneli yönlendirme kodlarına AŞAĞIDAN ulaşılabilirsiniz.
 

SMS İle Gelen 4 Haneli Kodu Yazınız (B123)